SAVE ÇÖZÜMLERİ

Yapısal Onarım ve
Güçlendirme

Yapısal Güçlendirmede Bütünsel Yaklaşım

SAVE Mühendislik, yapının dayanımını; tüm taşıyıcı elemanları, temeli ve zemini ile beraber değerlendirerek inceliyor. Tüm sistemi bütünsel bir yaklaşımla ele alarak sağlıklı çalışacak şekilde projelendiriyor.


Taşıyıcı Sistem için
İnovatif Ürünler


SAVE Mühendislik,
taşıyıcı sistemlerin güçlendirmesinde
yeni nesil ürünler sunuyor:

1. Karbon elyaflar
2. Karbon plakalar
3. Çelik çekirdekli karbon kompozitler

"SAVE ÇÖZÜMLERİ"

Yapısal Güçlendirme Nedir? Hangi Durumdaki Yapılar Güçlendirmeye İhtiyaç Duyar?

Yapısal elemanlara uygulanan ve yapının mukavemetini ve performansını olduğu kadar konforunu da artıran çeşitli işlemler ve aşamalar mevcuttur. Proje, yapının durumuna ve ihtiyacına göre değişkenlik gösterse de temelde amaç ‘belirli bir yüke karşı dayanım’ sağlamaktır.

Onarım veya güçlendirme ihtiyacının söz konusu olduğu yapılar şu şekilde sıralanabilir:
1. Depremde veya bir afette hasar görmüş yapılar
2. Korozyon veya diğer kimyasal reaksiyonlar sonrası durabilitesi bozulan, hasara uğrayan yapılar
3. Eski deprem yönetmeliklerine göre yapılmış ve güncel yönetmeliğin gerektirdiği mukavemete erişemeyen yapılar
4. Patlama, yangın veya araç çarpması gibi kaza geçiren yapılar
5. Kat ilavesi ve yükleri artıran tadilat işlemleri yapılan yapılar
6. Fonksiyon değişikliği olan yapılar (konut tipi yapıların hastane, okul gibi yapılara dönüştürülmesi gibi)
7. Yeni yapılmakta olan inşaatlarda çeşitli nedenlerle mukavemeti yetersiz olduğu tespit edilen yapılar


Yapısal Güçlendirme Aşamaları


Temel Güçlendirme

Temel güçlendirme işlemi, temelin yükleri taşımakta yetersiz kaldığı durumlarda veya taşıyıcı sistemin güçlendirilmesi sonrasında yeni sisteme uyum sağlayacak, onu destekleyecek bir temel ihtiyacına çözüm olarak gerçekleştirilir.
Taşıyıcı sistemin yüklerini taşıyan temel, zemin ile birlikte bu işlevi yerine getirir. Güçlendirme projeleri sırasında yeni ilave edilen yapısal elemanların yükünü taşıyacak temelin bu yeni koşullara adapte edilmesi ve zemin ile uyumu sistemin çalışması için çok önemlidir. Zemin güçlendirme hizmeti ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.


Taşıyıcı Sistemlerin Güçlendirilmesi: Kolon, Kiriş ve Döşemeler

Betonarme, yığma, ahşap ve çelik yapılarda uygulanabilir olan güçlendirme işlemleri için projeye özgü olarak detaylandırılacak pek çok yöntem bulunuyor.
Taşıyıcı sistemlerin güçlendirilmesi; yapı elemanlarının yük taşıma kapasitelerini, eğilme dayanımlarını artırma gibi rijitlik ve süneklik karakterlerinin yapının bütünsel durumunu göz önüne alarak yeniden tasarlanması işlemidir. Bilgi için rijitlik ve süneklik kavramları ile ilgili makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Yapısal Güçlendirmede Neden
SAVE Mühendislik?


• Maliyet, Zaman ve Güvenlik Yönetiminde Uzmanlık

Güçlendirme projelerinde maliyet, zaman ve güvenlik yönetimi; yapının durumu, fonksiyonu, sakinlerin veya işletmelerin proje sırasındaki yapı kullanım ihtiyaçları gibi pek çok parametreye göre şekillenir. SAVE Mühendislik, güçlendirme alanındaki uzmanlığını projenin kapsamlı ve verimli yönetimine aktarıyor.


• Güçlendirme Projelerine Bütünsel Yaklaşım

Yapı elemanlarının bir kısmını daha rijit hale getirmek, bazı durumlarda deprem yüklerinin bu elemanlar üzerinde yoğunlaşmasına sebep olacağından daha kolay kırılır ve yıkılır hale getirmek anlamına gelebilir. Bu nedenle SAVE Mühendislik, yapının dayanımını; tüm taşıyıcı elemanları, temeli ve zemini ile beraber değerlendirerek inceliyor. Tüm sistemi bütünsel bir yaklaşımla ele alarak sağlıklı çalışacak şekilde projelendiriyor.• İnovatif Ürünler ve Yöntemlerle Güvenli Çözümler

Güçlendirme projelerinde uygun yöntem ve detay seçimi sağlıklı bir çözüm sunmak için oldukça önemlidir. Birçok farklı ve etkili güçlendirme yöntemi vardır. Uygulamada konvansiyonel betonarme kullanılabileceği gibi yenilikçi yöntemler ve ürünler de kullanılabilir.

SAVE Mühendislik, taşıyıcı sistemlerin güçlendirmesinde,
1. Karbon elyaflar
2. Karbon plakalar
3. Çelik çekirdekli karbon kompozitler kullanıyor.


Haber bültenimize kaydolun


    SAVE Mühendislik'in haber bültenlerini almak, yeni ürün ve projelerinden haberdar olmak için abone olun.