SAVE ÜRÜNLERİ

SplashShield® | İskele Kazıkları Koruyucu Ceket Sistemi


SAVE Teknoloji’nin geliştirdiği SplashShield® İskele Kazıkları Koruyucu Ceket Sistemi, deniz yapılarındaki çelik kazıkların gelgit ve çırpıntı bölgelerinde fiziksel, kimyasal ve elektro-kimyasal korumayı aynı anda sağlayan mükemmel bir koruma sistemidir.

SAVE ÇÖZÜMLERİ

Kazıkların Gelgit ve Çırpıntı Bölgelerinde Katodik Koruma Sistemleri Çalışmaz

Kazıkların çırpıntı bölgelerinde galvanik korozyonu engellemeye yönelik katodik koruma sistemleri işe yaramaz.

Katodik koruma sistemleri farklı potansiyellerin anot ve katot oluşturma prensibi ile çalışır ve deniz suyu bir elektrolit olarak görev görür. Kazıkların gelgit ve çırpıntı bölgeleri deniz suyunun dışında kalan alanlardır ve bu bölgelerde katodik koruma devre dışı kalır.


Kazıklara Uygulanan Kılıf Koruma Sistemleri, Yoğun Klorürlü Ortamlarda Çatlak ve Çukur Korozyonu Oluşturabilir

Kazıklarının deniz suyunun dışında kalan alanlarını korumak için özel önlemler alınır. Çeşitli kılıf sistemleri uygulanır.
Kullanılan birçok kılıf sistemi fiziksel olarak yüzeyleri dış etkilere karşı korur, çelik yüzeylerin oksijen ile bağını keserek korozyonu durdurmayı amaçlar. Ancak yoğun klorürlü ortamlarda bu kılıfların çatlak (crevice) ve çukur (pitting) korozyonunu arttırma etkileri de olabilir.

Çatlak ve çukur korozyonları, normal korozyona göre 10-100 kat daha hızlı ilerler. Pasif film tabakasının ya da herhangi bir kaplamanın altındaki oksijensiz ortamlarda suda çözünen demirin, çatlak ve çukur içindeki ortamı pozitif elektrik yükleyerek klorür iyonlarını içeri çeker. İçeride oluşan HCl ortamın pH’ını 2’ye kadar düşürür ve ortamı güçlü bir asit çözeltisi haline getirir. Bu reaksiyonlar birçok kılıf sisteminin altında oluşan yoğun korozyonu açıklar.SplashShield® | İskele Kazıkları Koruyucu Ceket Sistemi Nedir? Nasıl Korur?

Tüm bu problemlerin çözümü olarak SAVE Teknolji’nin geliştirdiği SplashShield® koruyucu kaplama sistemi yüksek fiziksel, kimyasal ve UV dayanımlı, T-kaburgalı uPVC bir kılıf ve içinde yer alan alkali elektrolit e-Grout®’dan oluşur.
SplashShield® Kazık Koruma Sistemi sadece fiziksel bir koruma ve bariyer değildir, aynı zamanda pH 13 gibi çok yüksek alkali seviyesi sayesinde çelik yüzeyinde doğal koruyucu pasif film tabakası yaratarak kimyasal bir koruma da sağlar.

Bu kimyasal korumadan daha da önemlisi
SplashShield® İskele Kazıkları Koruyucu Ceket Sistemi’nde yer alan e-Grout®’un hidrolik bağlayıcısı ile elektrolitik bir ortam sağlanır. Bu sayede kazıkların su yüzeyinin üzerinde kalan bölgelerinde katodik koruma sistemlerinin tam olarak aktif hale gelmesini sağlar ve mükemmel bir galvanik koruma oluşur.

SplashShield® İskele Kazıkları Koruyucu Ceket Sistemi’nde kullanılan yüksek basınca karşı mukavemetli e-Grout® ile T-kaburgalı uPVC kılıf ayrılmaz bir kompozit yapı oluşturur. T-kaburgaların oluşturduğu confinement etkisi ile ortaya çıkan süneklik, sisteme yanal kuvvetler altında enerji sönümleme yeteneği de kazandırır.


Haber bültenimize kaydolun


    SAVE Mühendislik'in haber bültenlerini almak, yeni ürün ve projelerinden haberdar olmak için abone olun.